O nás

"Již několik let jsou mé prázdniny především o táborech s dětmi, nebo o čase stráveném na naší malé rodinné farmě. Miluji obojí! Rok od roku si však více uvědomuji a všímám, že tábory, na které jezdím, jsou především komerční záležitostí, děti se zde každým rokem střídají, tráví s námi málo času a jsou zaměřené především sami na sebe. Slova jako spolupráce, komunikace, pomáhání mladším často v jejich slovnících pozbývají významu, nemluvě o tom, že se často setkáváme s tím, že z tábora se stává spíše pětidenní hlídání než prázdninový zážitek, na který budou ještě dlouho vzpomínat. Když jsem se nad tím jednou zamyslela hlouběji, tak jsem si uvědomila, že tohle vlastně dělat nechci. Chci se pokusit dětem něco předat z toho, co umím, chci jim dát možnost vyzkoušet si věci, které běžně nedělají, chci je nechat se umazat, zašpinit a dělat věci, na které budou ještě dlouho vzpomínat. A zde se zrodila myšlenka toho, jak spojit dvě činnosti, které mě baví a vykonávat je na jednom místě. K tomu se přidala parta skvělých lidí, bez kterých by to nebylo realizovatelné a dnes se pokoušíme o něco víc než jen tábor. Snažíme se dětem ukázat, čeho všeho mohou dosáhnout, když si budou navzájem pomáhat a vážit si svého okolí."

Kačka

Jak fungujeme

Náš tábor se snažíme koncipovat tím způsobem, aby nás děti braly spíše jako rovnocenné kamarády než nadřízené, kteří jim rozkazují. Snažíme se přirozenou cestou vytvářet prostředí, ve kterém se navzájem respektujeme, pomáháme si a jsme vůči sobě otevření.

Děti jsou během našeho společného týdne rozdělené do tří až čtyř členných skupinek, kdy každá skupinka se během dne stará o jeden druh zvířat (králíci, slepice, krůty, kozy), v průběhu týdne se postupně všechny skupinky dostanou ke všem zvířatům. Skupinku vždy vede jeden vedoucí, který dětem vysvětlí, co mají se zvířátky dělat. Taktéž si vyzkouší různé farmářské práce, jako například sklízení sezónního ovoce nebo zeleniny, příprava zeleniny pro krávy, hrabání sena a mnoho dalšího.

Náš tábor není ale jenom o práci a péči o zvířata, nedílnou součást tvoří především zábava v podobě poznávání okolí a hraní různých her. Společně sjíždíme Jizeru na raftech, chodíme na koupaliště, navštěvujeme památky, například zříceninu hradu Frýdštejn, děláme táborák. Mezi jednu z oblíbených aktivit patří stavění stanového městečka (stany dětem zapůjčíme) nebo také výtvarný workshop v podobě stavění ptačích budek, šití levandulových pytlíčků, výroby náramků.

Jelikož je na našem táboře malý počet dětí, můžeme se jim dostatečně a hlavně kolikrát individuálně věnovat a vyzkoušet si tak spoustu věcí, které nejsou ve větším kolektivu možné. Snažíme se vytvořit dětem vzpomínky, ke kterým se budou rády vracet a předat jim zkušenosti, ze kterých budou moct čerpat i po skončení našeho tábora.

VEDENÍ

Kateřina Necpalová

Kačka je dlouholetá vedoucí, která na tábory jezdí řadu let jako oddílová vedoucí, hlavní vedoucí a zdravotník. Působí také jako instruktorka na školách v přírodě, adaptačních a lyžařských kurzech. Aktuálně je studentkou psychologie na MUNI v Brně. Ve volném čase se věnuje zájmovým kroužkům pro děti v mateřských a základních školách, zejména výtvarné a taneční činnosti, ale také badmintonu a jiným sportům.

Na naše tábory jezdí také jako zdravotník zotavovacích akcí.


Mgr. Petr Česák, Ph.D.

Petr je učitelem na střední škole v Mostě, má vystudovanou FTVS na UK. Táborům se věnuje již řadu let, ať už zimním, letním, nebo těm v zahraničí. Nepokazí žádnou zábavu, je to sportovec tělem i duší a skvělý hudebník, který doprovází kytarou naše večery u táboráků. Ve svém volném čase se věnuje různým sportům jako třeba volejbalu, badmintonu nebo běhu.

VEDOUCÍ

Hanka

Hanka je studentkou agrobiologie na ČZU, na tábory jezdí od svých čtyř let jako účastník, následně jako praktikantka a už několik let jako vedoucí. Na táborech se věnuje především těm nejmenším, kteří ji zbožňují a dokáží si tak častokrát svůj první tábor užít naplno bez většího stýskání. Věnuje se také práci instruktorky na školách v přírodě. Mezi její zájmy patří především malování, péče o zvířata a splavování řek, bez kterého si léto už ani neumí představit. Je velmi společenská, komunikativní a rozveselí každé dítko.


Kája

Kája je zejména naše velká umělecká duše, věnuje se hlavně výtvarným workshopům a kreativní stránce našeho týmu. Rovněž je studentkou agrobiologie na ČZU a mezi její velké zájmy patří příroda, koně, rybičky a malování. Je spravedlivá a děti ji mají moc rády, dokáže vyřešit každou hádku a nedorozumění tak, že se díky jejímu zásahu vztahy mezi dětmi utužují a nestávají se nepřátelské.

"Děti beru jako úžasná stvoření plné inspirace, otevřenosti a schopnosti nás dospělé stále učit."


Renča

Renča je studentkou učitelství pro mateřské školy na PdF v Olomouci, tudíž se nejraději věnuje těm nejmenším z naší party. Ve svém volném čase se věnuje vedení zájmových kroužků v mateřských a základních školách, účastnila se již od svého dětství dětských dnů, kde poté pořádala i soutěže pro děti, jezdí jako táborová vedoucí na zimní i letní tábory. Již řadu let provází na Státním zámku v Náchodě, kde provádí i ty nejmenší- speciální dětskou prohlídkou v pohádkovém kostýmu princezny, tím zaujme pozornost nejmenších a vytvoří jim tak úsměvy na tvářích. Je přátelská, komunikativní, pro každou srandu.


Martin

Martin je učitel tělocviku na gymnáziu v Berouně, také je zapáleným hercem - hrál například v Tarzanovi, Popelce, Šakalích létech a dalších jiných divadelních hrách. Je studentem pedagogické fakulty na UK, obor biologie a chemie. Na tábory s námi jezdí zejména jako zdravotník, ale děti ho vnímají především jako skvělého parťáka a sportovce, který je provádí ranními rozcvičkami.


Klárka

Klárka patří taktéž mezi jednu z vedoucích, která jezdí na tábory již od dětství a chtěla se k této činnosti, která ji moc bavila a naplňovala vrátit. Jako dítě jezdila na tábory se zaměřením na turistiku, která dodnes patří mezi její zájmy stejně jako běh, cestování a hudba. V jejím oddílu se nachází většinou děti starší, které si ji rychle oblíbí a berou ji jako prima kamarádku. 


Alenka

Alenka je studentkou mezinárodních vztahů na VŠE v Praze. Většinou je oddílovou vedoucí nejstarších dětí, které ji respektují, ale zároveň vědí, že je jejich parťákem, na kterého se mohou spolehnout a obrátit se na ni v jakékoliv situaci. Ona je neodmítne a naopak se jim snaží poradit a pomoct jak je jen schopna. Mezi její oblibu patří příroda.


Týnka

Týnka sice patří mezi jednu z našich nejtišších vedoucích, ale je velmi komunikativní, přátelská a trpělivá. Největší zájem vzbudí vždy u nejmladších dětí, kterým dokáže pomoct se sebemenším problémem a z veškerým stýskáním, které se na táboře může objevit. Bohaté zkušenosti má v této oblasti hlavně díky svému mladšímu bráškovi, se kterým tráví spoustu času. Studuje češtinu v komunikaci neslyšících na FF UK a mezi její zájmy patří zpěv, sport a čtení knížek.


Péťa

Péťa je studentkou přírodovědecké fakulty na UK. Táborů se účastnila od mala a to nejenom těch letních, ale i zimních. Pravidelně pořádá akce typu dětský den nebo Mikuláše. Poprvé s námi jela s tím, že se moc těší na to, až si vyzkouší účast na táboře z pozice vedoucí a naplnila ji velmi dobře. Od té doby s námi jezdí pravidelně. Ráda tráví čas v přírodě, je komunikativní a velmi pečlivá.